Глиняні іграшки ранньомодерної доби (за матеріалами Полтави)

Котенко В.В., Пуголовок Ю.О.

 

DOI: doi.org/10.21272/shaj.2020.i34.p.21

 

Анотація. У статті розглядається група керамічних іграшок, що походять з археологічних розкопок Полтави ранньомодерної доби. Результати досліджень урбаністичних центрів на території України представлені цікавими матеріалами, які відрізняються залежало від регіону, соціально-економічного розвитку та інших чинників. Особливий інтерес викликають речі, пов’язані зі світом дитинства на території Гетьманщини. Такі знахідки представлені переважно глиняними іграшками. Вони розподіляються на кілька категорій.

Формування джерельної бази для даної статті почалося в 1990-х роках, коли розкопки в межах сучасної Полтави стали систематичними. Як з’ясувалося у статті, колекція глиняних іграшок з Полтави є великою, у порівнянні з іншими містами ранньомодерної Європи.

Археологічні матеріали створили надійне підґрунтя для вивчення різноманітних аспектів повсякденності містян, в тому числі і дітей. У ранньомодерний час глиняні іграшки були представлені переважно образами тварин (включаючи птахів), людей, зменшеними копіями господарського посуду. Кількісна перевага належить мініатюрним посудинам, які представлені переважно горщиками-монетками. Також зустрічаються мисочки, глечики, кухлики, покришки. Такі вироби повторювали практично всі форми традиційної кераміки, відрізняючись лише за розмірами. Мініатюрний посуд, ймовірно, відображав частину «дорослого» побуту ранньомодерної доби. Інша група глиняних іграшок представлена музичними інструментами. Це були переважно зооморфні свистунці, які різнилися технікою виконання та звучанням. Третя категорія іграшок включає антропоморфні керамічні фігурки, серед яких переважає зображення барині чи вершника. Можливо, вони використовувалися в образних чи рольових іграх дітей.

У статті робиться припущення, що за допомогою іграшок молоде покоління набувало навичок використання предметів домашнього вжитку або ж опановувало майбутні соціальні ролі. Тому археологічні дослідження дали можливість проливаючи світло на побут містян ранньомодерної Полтави.

 

Ключові слова: ранньомодерний час, Гетьманщина, Полтава, глиняна іграшка, мініатюрний посуд, свистунець, керамічна фігурка.

ЗАВАНТАЖИТИ